Subito Dotacje

 

Badania przemysłowe


 

badania przemysłoweW ramach perspektywy unijnej na lata 2014-2020 pula środków na dotacje projektów B+R wynosi dla Polski przeszło 8 mld euro. Polskie firmy mogą się ubiegać o dofinansowanie zarówno badań przemysłowych, jak i prac rozwojowych, będących zwykle ich naturalną konsekwencją.

W firmie Subito Advising otrzymają Państwo kompleksową pomoc w pozyskaniu środków na badania przemysłowe – począwszy od doradztwa w zakresie doboru odpowiedniego programu wsparcia, przez formalności związane z ubieganiem się o dotację, aż po wsparcie w rozliczeniu projektu badawczego.

 

Czym dokładnie są badania przemysłowe?

 

Na projekty badawczo-rozwojowe B+R bardzo często składają się zarówno badania przemysłowe, jak również prace rozwojowe.

Badania przemysłowe są pierwszym i najważniejszym etapem każdych działań związanych z innowacjami – polegają one na zdobyciu odpowiedniej wiedzy i umiejętności niezbędnych do opracowania zupełnie nowych produktów, usług lub technologii.

To właśnie podczas badań przemysłowych przeprowadza się różne badania analityczne, eksperymenty, badania laboratoryjne, badania materiałowe, tworzy się bardzo wczesne prototypy produktów (w warunkach laboratoryjnych), opracowuje różne koncepcje rozwiązań itp. Ogólnie można przyjąć, że badania przemysłowe odbywają się w laboratorium (choć nie jest to obowiązkowe), natomiast prace związane z wdrożeniem wyników tych badań w postaci np. linii technologicznych czy pełnowartościowych prototypów nazywane są już pracami rozwojowymi.

 

Pomoc w określeniu charakteru badań

 

W praktyce rozróżnienie badań przemysłowych od prac rozwojowych bywa bardzo trudne, choćby dlatego, że stworzone podczas prac rozwojowych prototypy często muszą wracać do badań przemysłowych, jeśli np. koncepcja nowego materiału się nie sprawdzi.

Właśnie dlatego w ramach usług proponujemy Państwu pomoc w określeniu, czy Państwa projekt badawczy ma charakter badań przemysłowych czy może już rozwojowych. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia wnioskowania o dotacje, ponieważ wysokość dofinansowania często zależy od tego, czy ma być ono przeznaczone na badania przemysłowe, czy prace rozwojowe.

 

Ile może wynieść dofinansowanie na badania przemysłowe?

 

Wysokość dofinansowania zależy przede wszystkim od programu, w którego ramach jest proponowane. Przykładowo małe i średnie przedsiębiorstwa mogą składać wnioski o dotacje na badania przemysłowe w konkursie „Szybka ścieżka” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. W tym przypadku wnioskować można o dotację nie tylko na badania przemysłowe, ale również na prace przedwdrożeniowe i prace rozwojowe. Maksymalna wysokość dofinansowania na badania przemysłowe może w tym przypadku wynieść nawet 80% kosztów kwalifikowanych, jednak finalny zakres wsparcia zależy od rodzaju projektu i wielkości przedsiębiorstwa.

 

Koszty, które można pokryć z takiej dotacji, mogą obejmować między innymi:

 

- koszty wynagrodzeń,

- koszty podwykonawców,

- koszty aparatury naukowo- badawczej,

- koszty wartości niematerialnych i prawnych (np. specjalistycznego oprogramowania),

- koszty budynków i gruntów (np. koszty ich dzierżawy, albo koszty wynajmu powierzchni laboratoryjnych),

- koszty zakupu sprzętu laboratoryjnego.

 

Podsumowując, dofinansowanie na badania przemysłowe mogą pokryć koszty bezpośrednie, koszty podwykonawstwa oraz koszty wynagrodzeń.

 

Warto pamiętać, że kolejne edycje konkursów na dotacje na badania przemysłowe mogą mieć już inne warunki – w Subito Advising mogą Państwo na ten temat otrzymać zawsze aktualną i pełną informację!

 

Zakres usług w zakresie pozyskiwania dotacji na badania przemysłowe

 

W Subito Advising proponujemy naszym Klientom kompleksowy zakres usług, jeśli chodzi o pozyskiwanie dofinansowania na badania przemysłowe. Obejmują one między innymi następujące czynności:

- pomoc w rozróżnieniu badań podstawowych, badań przemysłowych i prac rozwojowych na potrzeby uzyskania wsparcia dla firmy,

- doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniego programu oraz wstępna analiza szans uzyskania dofinansowania,

- wsparcie merytoryczne w budowaniu koncepcji projektowych uwzględniających badania przemysłowe,

- profesjonalne i kompletne przygotowanie wniosku o dotację oraz niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej,

- pomoc w końcowym rozliczeniu projektu i dotacji, w tym przygotowanie pełnej dokumentacji rozliczeniowej oraz dokumentacji niezbędnej podczas kontroli realizacji projektu badawczego.

 

Skuteczne pozyskanie dotacji na badania przemysłowe w dużej mierze zależy od samego projektu badań, który powinien wyróżniać się innowacyjnością. Równie ważne jest jednak odpowiednie przedstawienie projektu prac oraz silna argumentacja zasadności jego realizacji.

Specjaliści firmy Subito Advising mają w tym zakresie ponad 10-letnie doświadczenie. Dlatego też powierzając zadanie pozyskania dotacji tak doświadczonej firmie doradczej jak nasza, mogą być Państwo pewni, że wniosek o dotację będzie przygotowany w pełni profesjonalnie pod każdym względem, tak aby miał maksymalne szanse na pozytywne rozpatrzenie.

 

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług doradczych. Dotacje na badania przemysłowe pomagają budować innowacyjność polskich firm, a my pomagamy te dotacje pozyskać!

 

Dane kontaktowe


Subito Dotacje Sp. z o. o.
ul. Gościnna 15/19 lok. 3
05-082 Blizne Łaszczyńskiego      (gm. Stare Babice)

 

Godziny otwarcia biura
pon - pt: 8:30 - 16:00
 

Kontakt:
+48 502 939 696