Subito Dotacje
Pozyskiwanie środków unijnych przez gminy
Już od kilkunastu lat fundusze unijne dla gmin pozwalają samorządom pozyskać potężne środki finansowe na inwestycje, dzięki którym polskie miejscowości z roku na rok stają się piękniejsze, nowocześniejsze i przede wszystkim bardziej przyjazne dla mieszkańców. W Subito Advising znajdą Państwo zaufanego partnera, który sprawnie i profesjonalnie pomoże przebrnąć przez wszystkie procedury i skutecznie pozyska dla Państwa dotacje.
Na co można otrzymać środki zagraniczne dla gmin?
Fundusze Europejskie dla samorządów są w Polsce proponowane w ramach Programów Regionalnych oraz Programów Operacyjnych. Poszczególne konkursy i nabory wniosków zawsze dotyczą konkretnego obszaru działania. Jeśli gmina chce na przykład zrealizować inwestycję związaną z budową nowej oczyszczalni ścieków, powinna szukać konkursów dotyczących gospodarki wodno-ściekowej w swoim regionie.
Obszarów, w których proponowane są dotacje unijne dla gmin na projekty i inwestycje, jest bardzo wiele, a do najważniejszych z nich należą:
- infrastruktura,
- ochrona środowiska,
- informatyzacja,
- projekty społeczne,
- projekty kulturalne.
Infrastruktura i ochrona środowiska
W ramach tego obszaru realizowane mogą być projekty związane m.in. z infrastrukturą transportową, gospodarką wodno-ściekową i gospodarką odpadami, czy rekultywacją terenów zielonych. W szczególności programy dotacji dla gmin dotyczą takich projektów jak:
- budowa instalacji przeznaczonych np. do zbiórki i selekcji odpadów,
- rozwój sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych,
- budowa lub modernizacja oczyszczalni ścieków,
- budowa zbiorników retencyjnych,
- budowa dróg,
- zakup ekologicznego taboru dla transportu miejskiego (autobusy niskoemisyjne),
- tworzenie lub rekultywacja terenów zielonych,
- edukacja środowiskowa,
- zakup sprzętu dla służb ratowniczych,
- termomodernizacja budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych w celu poprawy ich efektywności energetycznej.
Informatyzacja
W tym obszarze fundusze europejskie dla gmin są przeznaczone na rozwijanie tzw. e-usług, czyli wdrożenie lub rozbudowę infrastruktury informatycznej pozwalającej mieszkańcom załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem Internetu.
Projekty społeczne i kulturalne
W ramach tych obszarów gminy mogą pozyskać środki na realizację bardzo ważnych zadań pomagających rozwiązywać lokalne problemy społeczne np.:
- na przeciwdziałanie bezrobociu (fundusze dla urzędów pracy)
- na programy aktywizujące dla osób w trudnej sytuacji życiowej (fundusze dla ośrodków pomocy społecznej),
- na programy związane z edukacją młodzieży (np. fundusze na podnoszenie kwalifikacji nauczycieli).
Znacząca część środków jest również przeznaczona na kulturę – gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego, czy też renowację zabytków znajdujących się na ich terenie.
Na jaki poziom dofinansowania można liczyć?
Wysokość dotacji zależy od konkursu – każdy konkurs ma określone indywidualne warunki i za każdym razem mogą one kształtować się nieco inaczej. Gmina lub inna jednostka samorządu terytorialnego może liczyć na dotację pokrywającą albo część kosztów kwalifikowanych projektu (np. 85%) albo dofinansowanie na poziomie 100% wartości projektu.
Jak wygląda pozyskiwanie środków unijnych przez gminy?
Każda gmina, która chce skorzystać z funduszy unijnych, musi składać wnioski w ramach naborów ogłaszanych najczęściej przez Urząd Marszałkowski, który zajmuje się także wstępną oceną złożonych aplikacji. Na dotacje mogą liczyć najlepsze projekty, czyli takie, które uzyskają w toku oceny największą liczbę punktów.
Pozyskiwanie funduszy unijnych przez gminy nie jest więc łatwe, ponieważ złożony wniosek musi nie tylko spełniać wszystkie warunki formalne, ale przede wszystkim być opracowany w najmniejszych szczegółach – tak, aby komisja oceniająca wnioski nie miała wątpliwości, że realizacja projektu rzeczywiście przyczyni się do poprawy jakości życia lokalnej społeczności, a plan inwestycji i jej kosztorys jest rzetelnie przygotowany.
Jak skutecznie pozyskać dotacje unijne dla swojej gminy?
Przygotowanie całego projektu, a potem wniosku i całej związanej z nim dokumentacji okazują się dla wielu gmin tak dużym wyzwaniem, że w obawie o niepowodzenie rezygnują z ubiegania się o dotacje. Niepotrzebnie, ponieważ w takich firmach jak Subito Advising mogą znaleźć kompleksową pomoc w tym zakresie.
Jeśli mają Państwo pomysły na ciekawe inwestycje i projekty w swojej gminie, wystarczy się z nami skontaktować. Nasi doświadczeni specjaliści pomogą na każdym etapie przygotowania projektu i wniosku, a potem także podczas rozliczenia dotacji. Dzięki temu mogą być Państwo pewni, że Państwa wniosek będzie profesjonalnie przygotowany od strony formalnej i merytorycznej, co kilkukrotnie zwiększy szanse na jego akceptację. Oferujemy także szeroko rozumiane doradztwo – już na etapie wyboru konkursu i przygotowania projektu.
Działamy sprawnie i profesjonalnie, czego dowodem jest długa lista pozyskanych dotacji zarówno na projekty własne, jak i projekty naszych klientów.
Fundusze unijne dla Polski w perspektywie na lata 2014-2020 są wyjątkowo wysokie – możliwe, że w kolejnych latach budżet UE już nie będzie dla naszego kraju tak hojny. Warto więc wykorzystać tę ogromną szansę i zaplanować już teraz ambitne inwestycje i projekty, które przyczynią się do dalszego rozkwitu Państwa miasta lub wsi oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Pozyskiwanie środków unijnych przez gminy nie musi być trudne – wystarczy zaufać naszym doświadczonym ekspertom, którzy zrobią wszystko, by pozyskać dla Państwa środki unijne i tym samym pomóc zrealizować Państwa projekty.
Zachęcamy również do zainteresowania pozyskaniem dotacji z funduszy norweskich, które mogą być szczególnie cenne w momencie gdy fundusze unijne na lata 2014-2020 w ramach konkursów wyczerpią się, natomiast te na lata 2021-2027 jeszcze nie zostaną uruchomione.