Subito Dotacje

 

Kultura


 

Kliknij na nazwę klienta/projekt, by dowiedzieć się więcej

Opera na Zamku w Szczecinie

INCREASING LOCAL CULTURE AND SOCIAL OPERATORS TRANSBORDER CAPACITY WITH OPERA - SEED MONEY PROJECT

Projekt obejmował prace przygotowawcze do realizacji późniejszego przedsięwzięcia Opery na Zamku w Szczecinie i Theater of Vorpommern, który miał polegać na współpracy transgranicznej lokalnych podmiotów z Polski i Niemiec. Każdy z podmiotów przeprowadził badania aktualnego stanu współpracy międzynarodowej wśród lokalnych podmiotów. Na tej podstawie została przygotowana diagnoza dotycząca stanu realizacji transgranicznych projektów kulturalnych pomiędzy podmiotami z obszaru Południowego Bałtyku.

Nasza firma odpowiadała za:

- opracowanie kształtu projektu, zgodnego z wymaganiami Programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) Południowy Bałtyk 2007-2013 w ramach osi priorytetowej: Atrakcyjność i wspólna tożsamość.

- opracowanie wniosku aplikacyjnego oraz przygotowanie wspólnie z wnioskodawcą i niemieckim partnerem wszystkich obowiązkowych załączników dla konkursu,

- złożenie dokumentacji aplikacyjnej w ramach naboru wniosków do Programu EWT Południowy Bałtyk 2007-2013, z wnioskowaną kwotą dofinansowania 27 tys. EUR.

Projekt został pozytywnie oceniony pod względem formalnym i merytorycznym i uzyskał wnioskowane dofinansowanie z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

THE KEY - A MULTILINGUAL CHAMBER OPERA

Projekt pt. “THE KEY – multilingual chamber opera” to wspólny projekt trzech teatrów produkujących sztuki operowe, z Polski, Niemiec i Norwegii. Na bazie dotychczasowych doświadczeń teatrów w realizacji międzynarodowych projektów oraz współpracy transnarodowej, przygotowany został projekt artystyczno-edukacyjny, zakładający wzrost potencjału opery wśród nowej publiczności. Opera na Zamku w Szczecinie (PL), Theater Vorpommern (DE) i Opera w Kristiansund (NO) stanowią najważniejsze instytucje operowe w swoich regionach i z myślą o rozwoju sztuki operowej w swoich regionach w oparciu o współpracę transnarodową, zawarły wspólne partnerstwo. Planowane przedsięwzięcie obejmowało zarówno wspólne działania przy przygotowaniu przedstawienia, jak i wdrożeniu działań edukacyjnych, mających przyczynić się również do zwiększenia potencjału tych instytucji. Główną ideą projektu było wzmacnianie potencjału sztuki operowej w kreowaniu łatwo przyswajalnego produktu scenicznego, umożliwiającego zdobywanie nowej publiczności. Założenie przyświecało głównie partnerom biorącym udział w projekcie, ale planowany do przygotowania podręcznik zawierający metodologię przygotowywania sztuki operowej w oparciu o formy niewerbalne i wykorzystanie różnych języków, pozwoliłoby także na pogłębianie współpracy przez inne europejskie opery i artystów związanych z warsztatem operowym.

Zespół Subito Advising pomógł w zawiązaniu partnerstwa przez teatry operowe z Polski, Niemiec i Norwegii, a następnie przygotował pełną dokumentację aplikacyjną do Programu Komisji Europejskiej KREATYWNA EUROPA, Obszar: KULTURA. Wniosek opiewał na łączną kwotę 415 626,79 EUR, z czego dofinansowanie ze środków UE miało wynieść 200 000,00 EUR. Mimo uzyskania 71% możliwych do zdobycia punktów nie udało się pozyskać dofinansowania (ze względu na dużą konkurencję liczącą ponad 360 wniosków).

TRANS OPERA - INCREASING LOCAL CULTURE AND SOCIAL OPERATORS TRANS-BORDER CAPACITY WITH OPERA

Projekt zakładał współpracę pomiędzy Operą na Zamku w Szczecinie i niemieckim Theater Vorpommern, którzy byli liderami projektu. Kooperacja liderów miała na celu organizację multikulturalnego festiwalu transgranicznego. Festiwal umożliwił utworzenie trzech nowych partnerstw transgranicznych pomiędzy podmiotami kultury. W pierwszym etapie projektu wnioskodawcy poprzez warsztaty współpracy transgranicznej wybrali lokalne podmioty kulturalne bez doświadczenia transgranicznego, które zostały połączone w międzynarodowe pary. Po zawiązaniu transgranicznych partnerstw, lokalne podmioty przygotowały wspólnie wydarzenia kulturalne, które wraz z przedstawieniem operowym przygotowanym przez liderów projektu, zostały zaprezentowane w ramach festiwali w Szczecinie i Greifswald. Wspólne działania liderów projektu były otwarte dla małych podmiotów, które dzięki modelowej współpracy będą mogli wykorzystać poznane metody do wspólnej pracy z partnerem. Na zakończenie projektu, w oparciu o zrealizowane partnerstwa, powstał podręcznik z dobrymi praktykami dla transgranicznego partnerstwa w kulturze.

W ramach usługi nasza firma zrealizowała następujące działania:

- Analiza oczekiwań Opery na Zamku w Szczecinie,

- Konfrontacja oczekiwań wnioskodawcy i partnerów z wymaganiami programu i kryteriami wyboru projektów w ramach Programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Południowy Bałtyk 2014-2020,

- Dopracowanie ostatecznego kształtu projektu,

- Przygotowanie wniosku aplikacyjnego, a także nadzór nad przygotowaniem wszystkich obowiązkowych załączników,

- Złożenie dokumentacji aplikacyjnej dla projektu w ramach Programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Południowy Bałtyk 2014-2020 z wnioskowanym dofinansowaniem w kwocie ponad 272 tys. EUR.

WYNIK

Projekt znalazł się na liście 12 projektów wybranych przez Komitet Monitorujący Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 i otrzymał wnioskowane dofinansowanie 272 tys. EUR.

 

powrót ››


 

Dane kontaktowe


Subito Dotacje Sp. z o. o.
ul. Gościnna 15/19 lok. 3
05-082 Blizne Łaszczyńskiego      (gm. Stare Babice)

 

Godziny otwarcia biura
pon - pt: 8:30 - 16:00
 

Kontakt:
+48 502 939 696